معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه روز ذی القعده به نام روز ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان نامگذاری شده است،گفت:جشن های زیر سایه خورشید به مناسبت روزملی بزرگداشت امامزادگان در 2 هزار امامزاده کشور برگزار می شود.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه درخصوص نامگذاری روز ملی تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه گفت: با پیگیری سازمان اوقاف و امور خیریه، شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 90 تصویب کرد که از سال 91 روز پنجم ذی القعده در تقویم ها به نام روز ملی تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه نامگذاری شود.

وی افزود: بر این اساس سازمان اوقاف و امور خیریه در کل کشور با هدف ارتقاء معرفت دینی و بصیرت افزایی مردم، برنامه ریزی های لازم برای ترویج سیره اهل بیت و امام زادگان و جایگاه این بقاع متبرکه به عنوان بقعه های بهشتی در میان مردم انجام داده است.
 
شرفخانی در ادامه تکریم امامزادگان را تکریم توحید، وحدانیت و عبودیت دانست و افزود: هرجا این بقعه های متبرکه باشند نشان از این است که یک اهل توحیدی در آن آرمیده است و برخلاف شبهات و ادعاهای فرقه های انحرافی مانند وهابیت، این اماکن محل عبودیت و وحدانیت است.
 
وی افزود: تکریم امامزادگان تکریم رسالت و امامت است چرا که خداوند متعال در قرآن کریم به رسول گرامی اسلام صلی ا… علیه و آله فرمود که برای اجر و مزد رسالت، از مردم مودت فی القربی را بخواهد که منظور همان اهل بیت علیهم السلام هستند.
 

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تکریم امامزادگان تکریم قرآن و کلام خداوند است زیرا اهل بیت علیهم السلام عدل قرآن هستند.

وی تکریم امامزادگان را به نوعی تکریم گذشتگان ایرانیان دانست و افزود: گذشتگان ما ایرانیان با افتخار و آغوش باز اسلام و محبت اهل بیت علیهم السلام را پذیرفته اند و از گذشته میزبان خوبی برای اهل بیت و فرزندان آنها بوده اند.
 
شرفخانی گفت: تکریم امامزادگان در واقع تکریم حیات خودمان است زیرا اگر امروز محب اهل بیت علیهم السلام هستیم و برسر سفره قرآن نشسته ایم مدیون امامزادگان هستیم چراکه آنها با حضور مبارکشان در این سرزمین ما را با قرآن و حب اهل بیت آشنا کردند.
 
وی گفت: برپایی بناهای زیبا در کنار مراقد امامزادگان و احترام و تجلیل آنان از گذشته بیانگر آن است که تکریم امامزادگان از دیرباز مورد توجه مردم کشورمان بوده است و نامگذاری روز پنجم ذی القعده به نام روز ملی تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه تنها برای یادآوری و گرامیداشت این کار است.
 
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به برنامه های این سازمان در روز ملی تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه گفت: امسال در 300 بقعه متبرکه همایش تکریم امامزادگان با حضور سخنرانان شاخص و مداحی مداحان اهل بیت علیهم السلام برگزار خواهد شد.
 

وی افزود: ارائه مقالات و پژوهش های علمی، تجلیل از امنا و خادمان ثابت و افتخاری بقاع متبرکه و غبارروبی بقاع متبرکه توسط گروه های صنفی از جمله برنامه هایی است که در این همایش ها برگزار خواهد شد.

شرفخانی گفت: در 1550 بقعه متبرکه نمایشگاه وارثان عترت برگزار خواهد شد که شامل مطالب تاریخی و سیره امامزادگان است.
 

وی افزود: در شب پنجم ذی القعده همایش ملی امامزادگان با سخنرانی حجت السلام والمسلمین صدیقی و حجت الاسلام والمسلمین محمدی و مدیحه سرایی و اجرای گروه سرود و نقاره زنی در صحن امامزاده صالح علیه السلام برگزار خواهد شد.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در این همایش از 8 تن از اعضاء امنا و خادمان برگزیده بقاع متبرکه تجلیل و به آنها نشان مودت اهدا خواهد شد.

وی رونمایی از پرتال جامع امامزادگان را از جمله برنامه های این همایش برشمرد و افزود: در پرتال جامع امامزادگان اطلاعات اجمالی راجع به امامزادگان سراسر کشور همراه با عکس قرار داده شده و برای 130 بقعه نیز امکان زیارت راه دور فراهم شده است.
 
شرفخانی افزود: تمامی اطلاعات نسبی امامزادگان به همراه کرامات آنها و… درحال آماده سازی برای بارگذاری بر روی این پرتال است و در مرحله بعد نیز برای 460 امامزاده شاخص نیز زیرسایت اختصاصی ایجاد خواهد شد.
 
وی افزود: رونمایی از 4 کتاب «امامزادگان و حیات فرهنگی»، «حرمت حرم»، «امامزادگان تجلیگاه هنر قدسی» و «چونان دری گشوده به بهشت» و رونمایی از فراخوان جشنواره ملی امامزادگان به عنوان نخستین جشنواره فرهنگی هنری با موضوع امامزادگان از جمله برنامه های همایش ملی تکریم امامزادگان است.
 
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه درخصوص جشنواره ملی امامزادگان گفت: این جشنواره فرهنگی هنری در چهار بخش فیلم کوتاه، مستند، داستان و عکس در روز ملی تجلیل از امامزادگان سال آینده برگزار خواهد شد و مهلت ارسال آثار به دبیرخانه نیز تا 30خرداد 93 خواهد بود.
 

وی انتشار 5 کلیپ تصویری درباره امامزادگان، چاپ و توزیع کتابچه «وارثان عترت»، افتتاح برخی از فعالیت های عمرانی در بقاع متبرکه و آماده سازی کتابچه «قطب فرهنگی شدن بقاع متبرکه امامزادگان» به عنوان سند بالادستی فعالیت های فرهنگی بقاع متبرکه را از دیگر برنامه های روز ملی تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه برشمرد.

لازم به ذکر است آستانه مقدسه بی بی فاطمه(س) ولدان به مناسبت این روز برنامه های ویژه ای جهت زائران محترم این آستانه در نظر گرفته و همچنین مرکز فرهنگی امامزاده بی بی فاطمه(س) ولدان با نصب بنر ها و پوستر های ویژه این روز اطلاع رسانی خوبی در این آستانه انجام داده است.